Hakkında

Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, Bitlis’te doğdu. İstanbul Haydarpaşa Lisesini 1975 yılında, İstanbul Tıp Fakültesini 1981 yılında tamamladı. Aynı fakülteden 1986 yılında “Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanlığı” aldı.
Prof. Dr. Zülfikar, 1991 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları dalında doçent, 1994 yılında da Çocuk Hematolojisi ve Onkolojisi uzmanı unvanı aldı. 1992 yılında çalışma arkadaşları, hemofili ve kanama bozukluğu olan hastalar, hasta yakınlarıyla birlikte halen başkanlığını yaptığı “Türkiye Hemofili Derneğini” kurdu. 1993 yılında Londra’da Akdeniz Anemisi, Chicago Üniversitesinde “Kemik İliği Nakli” konusunda çalışmalar yaptı. Aynı ünitede 1999 yılında da misafir öğretim üyesi olarak çalıştı.
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Dairesi Başkanı olarak 1994-1997 yılları arasında İstanbul Sağlık Platformu, Özürlüler Müdürlüğü, Hıfzıssıhha Müdürlüğü, Sağlık AŞ’nin kuruluşlarını gerçekleştirdi. Gönüllü Kuruluşlar ve Üniversiteler ile birlikte gıda güvenliği, su ve hava temizliği, haşere mücadelesi, hepatit B aşılama programı, engellilerin ve kronik hastalığı olanların şehir hayatına katılmaları, mobil sağlık ünitelerinin arttırılması ve benzerleri gibi şehir ve şehir insanının sağlığını yakından ilgilendiren sorunların çözümüne katkıda bulundu.
Profesör unvanı 2000 yılında alan Dr. Zülfikar; 2004-2008 yılları arasında Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üyeliği, 2008-2013 yılları arasında ise Tıpta Uzmanlık Kurulu Başkan vekilliği yaptı. Çocuk Sağlığı, Hematoloji, Onkoloji ve Kalıtsala Kanama Bozuklukları alanlarında hekimlik yapmanın yanı sıra, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Asli üyeliği ve Eylül 2021’den beri İstanbul Üniversitesi Onkoloji Enstitüsü Müdürü olarak görev yapan Prof. Dr. Osman Bülent Zülfikar, 1 Ağustos 2023 günü İstanbul Üniversitesi Rektörlüğüne atandı.