Hakkında

Prof. Dr. Nuri Aydın, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesinden 2001 yılında mezun oldu. Cerrahpaşa Tıp Fakültesindeki öğrencilik döneminde ABD’de Yale ve Pittsburgh Üniversitelerinde staj ve İngiltere’de lisan eğitim programlarına katıldı. Harvard Üniversitesi’nde intern dönemini tamamladı. 2006 yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda tıpta uzmanlık eğitimini tamamladı. 2012 yılında ‘Doçent’ unvanı aldı. 2013 yılında Avrupa Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği’nin (SECEC) ‘Intra-European Travelling Fellowship’ eğitim bursunu almaya hak kazandı. 2016 yılında Amerikan Ortopedik Cerrahlar Akademisi (AAOS) tarafından verilen AAOS International Surgical Skills Scholarship bursunu kazandı. 2020 yılında da aynı kuruluş tarafından verilen “Gelişen Lider Ödülü”ne (Emerging Leaders Scholarship Award) layık görüldü.

Halen Türk Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Prof. Dr. Nuri Aydın; daha önce Avrupa Omuz ve Dirsek Cerrahisi Derneği (SECEC) Doğu Avrupa Bölgesi Komite Üyeliği, Uluslararası Ortopedi ve Travmatoloji Derneği (SICOT) Omuz Cerrahisi Kurul Başkanlığı görevlerini yürütmüştür.

2017 yılında “Profesör” unvanı alan Prof. Dr. Aydın’ın çok sayıda uluslararası yayını ve yürütmekte olduğu bilimsel projeleri bulunmaktadır.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Kan Transfüzyon komitesi üyeliği, İÜ Rektörlüğü’ne bağlı Özel Öğrenci Komisyonu Üyeliği, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcılığı ve Gelir İdaresi Süreç Yöneticiliği görevlerini de yürütmüş olan Prof. Dr. Nuri Aydın; ayrıca İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektör Yardımcılığı görevinde de bulunmuştur. Mütevelli Heyeti Başkanı olarak 2020 yılında faaliyetlerine başlayan İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Geliştirme Vakfı’nın kuruluş çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Nuri Aydın, halen İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Geliştirme Vakfı Başkanlığı görevini sürdürmektedir. Ocak 2023’te Üniversite Hastaneleri Birliği (ÜHB) Başkanlığına seçilen Prof. Dr. Nuri Aydın, ayrıca İstanbul Teknokent A.Ş. (EnterTech) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Prof. Dr. Nuri Aydın, 2018/10 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile Temmuz 2018 tarihinden itibaren İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşaya Kurucu Rektör olarak atanmıştır.

03.08.2022 tarihinde, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13’üncü maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2. , 3. ve 7. maddeleri gereğince Prof. Dr. Nuri Aydın, İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Rektörlüğüne yeniden atanmıştır.