Hakkında

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 1967 yılında Kırklareli’de doğdu. Tekirdağ-Hayrabolu nüfusuna kayıtlı olan Tabakoğlu, ilk ve ortaokul eğitimini Kırklareli’nin Alpullu ilçesinde tamamladı. Parasız-yatılı sınavını kazanarak, 1981-1984 arasında Edirne Lisesi’nde öğrenim gördü, 1990’da İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından Adana’nın Pozantı ilçesinde 2 yıl süreyle mecburi hizmette bulundu.

1992’de Trakya Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda asistan olarak göreve başladı. 1996’da “Göğüs Hastalıkları Uzmanı” oldu. 1997-1998’de GATA Çamlıca Asker Hastanesi’nde askerlik görevini yaptı. 1999’da Trakya Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı’nda “Yardımcı Doçent”, 2005’te “Doçent”, 2011’de “Profesör” unvanını aldı. 2009’da, Trakya Üniversitesi Hastanesi Dahili Yoğun Bakım Ünitesi’nin Kurucusu ve Sorumlusu oldu, burada 5 yıl boyunca aralıksız görev yaptı. 2012’de “Yoğun Bakım Uzmanı” unvanını aldı. Bu süre zarfında, mesleki gelişim amacıyla, Trakya Üniversitesi dışında Hacettepe, Marmara, Gazi ve Erciyes gibi farklı üniversitelerde görev yaptı.

Ulusal ve uluslararası mecralarda, uzmanlık alanları olan “Göğüs Hastalıkları” ve “Yoğun Bakım” konularında çok sayıda bilimsel makalesi yayımlanan Tabakoğlu, ilgili mesleki oluşumlarda aktif olarak görev aldı. Kariyeri boyunca Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyeliği, Tıp Fakültesi Yönetim Kurulu Seçilmiş Doçent Temsilciliği, Tıp Fakültesi Hastanesi ISO Kalite Belgesi İç Denetim Sorumluluğu, Tıp Fakültesi Farabi Koordinatörlüğü, Yabancı Uyruklu Öğrenciler Akademik Danışmanlığı, Uyku Kliniği Göğüs Hastalıkları Sorumluluğu, Trakya Üniversitesi Eğitim Komisyonu Tıp Fakültesi Öğretim Üyeliği gibi birçok farklı idari ve akademik görev üstlendi.

1992 yılından bu yana Trakya Üniversitesi’nde görev yapan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Ağustos 2016’da Trakya Üniversitesi Rektörü olarak atandı.

Trakya Üniversitesi Rektörü olarak, hali hazırda 90 Balkan üniversitesinin üye olduğu Balkan Üniversiteler Birliği’nin (http://www.baunas.org/), “Kalıcı Genel Sekreterliği” ve “Daimi Yönetim Kurulu Üyeliği” görevlerini yürütüyor. Özel çalışma alanı olarak “Balkanlar” ve “Uluslararası Öğrenciler” konularına odaklanan Tabakoğlu’nun Rektörlük görevine geldiği günden bu yana, Edirne’de 100’den fazla Balkan Üniversitesi’nin Rektörü ağırlandı, 100’e yakın Balkan Üniversitesi ile ikili işbirliği anlaşması imzalandı. Bu dönemde Trakya Üniversitesi’nin uluslararası öğrenci sayısı, %80’i Balkan ülkelerinden olmak üzere 5.000’e yaklaştı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi, Kırklareli Üniversitesi ve Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi’nin üye olduğu, Türkiye’nin en aktif üniversite birliği olan Trakya Üniversiteler Birliği’nin (TÜB) (http://www.tub.gov.tr/) “Dönem Başkanlığı” görevini 2018-2020 yılları arasında yürüten Tabakoğlu’nun TÜB’deki Yönetim Kurulu Üyeliği görevi halen devam ediyor.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) Kurumsal Dış Değerlendirme Programı kapsamında, “Takım Başkanı” olarak üniversitelerin akreditasyon ve kalite çalışmalarının denetiminde görev yapıyor. Trakya Üniversitesi’ndeki kalite, strateji ve akreditasyon çalışmalarına büyük önem veren Tabakoğlu’nun Rektörlüğü döneminde, Trakya Üniversitesi’ndeki 41 farklı bölüm ve birimde akreditasyon süreçleri tamamlandı. Birçok bölümdeki akreditasyon çalışmaları ise halen devam ediyor.

Trakya Üniversitesi için belirlediği “Akademik ve Bilimsel Yayıncılık”, “Müzecilik”, “Sosyal Sorumluluk Projeleri”, “Kamu, Üniversite, Sanayi İş Birlikleri”, “Şehir ve Bölge ile Entegrasyon”, “Teknopark” gibi pek çok alanda önemli projelerin geliştirilmesine liderlik eden Tabakoğlu, “Sultan II. Bayezid Külliyesi Trakya Üniversitesi İmaret Müzesi” ile birlikte bölgede bir ilk olma niteliğini taşıyan “Trakya Ünversitesi Doğa Tarihi Müzesi”ni üniversiteye kazandırarak, kurum çatısı altındaki müze sayısını 5’e yükseltti. Sultan II. Bayezid Külliyesi Trakya Üniversitesi Sağlık Müzesi, 2021 yılında, Uluslararası Üniversite Müzeleri Birliği Platformu tarafından “Yılın Müzesi” ödülüne layık görüldü.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun Rektörlüğü döneminde, üniversitenin farklı disiplinlerdeki akademik/bilimsel dergi sayısı 18’e ulaşırken dünya çapında prestijli bir marka haline gelen Balkan Medical Journal’ın etki faktörü (impact factor) 3,57’ye yükseldi.

Bu dönemde Trakya Teknopark bünyesinde faaliyet gösteren şirket sayısı 17’den 135’e yükselirken, söz konusu şirketlerdeki lisansütü eğitimli çalışan sayısı ise 500’e ulaştı.

Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, 14 Ağustos 2020 tarihinde, Trakya Üniversitesi 10. Dönem Rektörü olarak yeniden atandı.

Haziran 2022’de YÖK Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyeliği görevine seçilen Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, aynı göreve 2023 yılında yeniden seçildi. Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, aynı zamanda Üniversite Hastaneleri Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi Danışma Kurulu Üyeliği görevlerini aktif olarak yürütüyor.

Ulusal ve uluslararası birçok dernek, mesleki oluşum ve sivil toplum kuruluşuna üyeliği bulunan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, İngilizce biliyor. Evli ve 2 çocuk babası olan Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, profesyonel fotoğrafçılığın yanı sıra dalış, doğa yürüyüşleri ve aikido sporlarıyla ilgileniyor.