Hakkında

1972 tarihinde Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde doğan Prof. Dr. Bülent Kent, İlkokulu Sultanhisar Zafer İlkokulunda, ortaokul ve liseyi Sultanhisar Yasemin Lütfiye Lisesi’nde tamamlamıştır.
Prof. Dr. Bülent Kent, Lisans derecesini 1996’da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden, yüksek lisans derecesini 2001’de Almanya’da Potsdam Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ve doktora derecesini 2005’te Berlin Freie Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden almıştır.
2005-2007 yılları arasında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare ve İdari Yargılama Hukuku Anabilim Dalı’nda Doktor Öğretim Görevlisi, 2007-2011 yılları arasında Başkent Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare ve İdari Yargılama Hukuku Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent Doktor, 2011-2013 yılları arasında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare ve İdari Yargılama Hukuku Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent Doktor, 2013-2014 yılları arasında Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare ve İdari Yargılama Hukuku Anabilim Dalı’nda Doçent Doktor, 2015-2018 yılları arasında Sebahattin Zaim Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare ve İdari Yargılama Hukuku Anabilim Dalı’nda Doçent Doktor olarak görev yapmıştır.
2018 yılından itibaren Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Hukuk Fakültesi İdare ve İdari Yargılama Hukuku Anabilim Dalı’nda Profesör olarak görev yapmış ve dekanlık görevini yürütmüştür. Türk ve Alman Hukukunda Elektrik Piyasasının Düzenlenmesi ve Düzenleyici Kurumlar, Türkiye’de İnternet Sitelerine Erişimin Engellenmesi ve Alman-Türk Hukukunda Belediyelerin Mali Özerkliği (Almanca) adlı kitapları yayımlanmıştır.
İdare Hukuku, İdari Yargılama Hukuku, Regülasyon Hukuku, Bilişim Hukuku ve Yerel Yönetimler alanlarında yayımlanmış çeşitli makaleleri bulunmaktadır. Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde, Rektör Yardımcılığı, Hukuk Fakültesi Dekanlığı, Üniversitelerarası Kurul Denklik Komisyonu Üyeliği yapmıştır.