Hakkında

1985 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Gazetecilik ve öğretmenlik yaptı. 1994 yılında Atatürk Üniversitesi K. K. Eğitim Fakültesi’ne öğretim görevlisi olarak atandı.
1995 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1999 yılında Felsefe Doktoru unvanını aldı. 2005 yılında Doçent oldu. 2009 yılında Atatürk Üniversitesi Kazım Karabekir Eğitim Fakültesi’nden ayrılarak Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü’ne öğretim üyesi olarak atandı. 2010 yılında Sakarya Üniversitesi’nde Profesör unvanını aldı. 2012 yılında Sakarya Üniversitesi’nden ayrılarak Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi’nin kurucu dekanı olarak atandı. Sosyal Bilimler Enstitüsü kurucu müdürlüğünü yaptı. Aynı üniversitede Türk Dünyası Felsefe Araştırma ve Uygulama Merkezini kurdu. 2015 yılı Bahar Dönemi’nde TÜBİTAK Bursu ile North Carolina Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak “Uzlaşmacı Felsefi Düşünce Modeli” üzerine çalışmalar yaptı.
2016 yılında Üsküdar Üniversitesi’nden ayrılarak Biruni Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığına atandı. Eleştirel Düşünce Araştırma Uygulama Merkezini kurdu. Halen Biruni Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanlığı görevini yürütmektedir.
Bilim Felsefesi, Bilgi Felsefesi, Bilim Eğitimi, Eğitim Felsefesi, Sanat Felsefesi, Nörofelsefe, Felsefi Danışmanlık ve Eleştirel Düşünce konularında çalışmalar yapan Ömerustaoğlu, ayrıca felsefenin dünya sorunları karşısında çözüm üretmesi, çok kültürlü toplumlarda birlikte yaşama, şiddeti önleme, ihtilaf çözümleme ve arabuluculuk teknikleri konularında da çalışmalar yapmaktadır.