Hakkında

Ülkemizin büyükşehirlerinden biri olan ve Akdeniz’in bütün doğal güzelliklerini içinde barındıran Kahramanmaraş, modern şehir anlayışı ile hızla büyürken tarihi dokusunu koruyan, Türkiye’nin en geniş su havzalarına, zengin bitki ve hayvan çeşitliliğine sahip temiz doğası, şehrin hemen yanında yer alan onlarca dinlenme ve mesire alanlarıyla hayranlık uyandıran yaşanılabilir bir şehir.

Suç oranının en düşük olduğu iller arasında yer alan Kahramanmaraş, ekonomik hayat standartlarının diğer büyükşehirlere oranla daha uygun olması sebebi ile de tam bir öğrenci şehri konumundadır.

Şiirin ve şairlerin yurdu olan Kahramanmaraş, aynı zamanda bir edebiyat ve kültür şehridir. Şehir, yıl içerisinde kültür-sanat içerikli yüzlerce etkinliğe ev sahipliği yaparken, öğrenciler açısından geniş sosyalleşme yelpazesine sahiptir.Sürekli Öğrenmenin, Değişimin Ve Geleceğin Adresi: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, 11.7.1992 tarih ve 21281 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 3837 sayılı yasa ile kurularak 1992-1993 Akademik Yılında eğitim-öğretime başlamıştır. Üniversitemiz, kurulduğu günden bu yana her geçen gün kendini yenileyerek ve geliştirerek sosyal, bilimsel ve kültürel etkinlikleriyle yüksek eğitim/öğretim standartlarını yakalamayı ve korumayı ilke edinmiştir.

Üniversitemiz bünyesinde 2022 yılı itibariyle; 13 fakülte, 3 yüksekokul, 3 enstitü, 7 meslek yüksekokulu, rektörlüğe bağlı 5 bölüm, 25 uygulama ve araştırma merkezi ile 1 sağlık uygulama ve araştırma hastanesi bulunmaktadır.

Üniversitemiz; şehir merkezindeki Avşar, Bahçelie3vler ve Karacasu Yerleşkeleri ile Afşin Mahzuni Şerif, Göksun Arslanbey, Andırın, Pazarcık ve Türkoğlu yerleşkelerinden oluşmaktadır.

Merkezî yerleşkemiz olan Avşar Yerleşkesi içerisinde Rektörlük ve bağlı bölümler ve birimler; Eğitim, Fen, İnsan ve Toplum Bilimleri, Güzel Sanatlar, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, Mühendislik ve Mimarlık, Orman, Tıp, Diş Hekimliği ve Ziraat Fakülteleri; Yabancı Diller Yüksekokulu ile Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ve Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi bulunmaktadır.

Altyapı ve çevre düzenlemesi ile modern bir görünüme sahip olan Avşar Yerleşkesinde; akıllı sınıflar, amfiler, konferans salonları, son teknoloji ürünleriyle donatılmış laboratuvarlar, spor tesisleri, internet salonları, kütüphaneler ve öğrenci kafeteryaları ile öğrencilerimize en iyi hizmet verilmeye çalışılmaktadır.

Bahçelievler Yerleşkemizde; Sağlık Bilimleri Fakültesi, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Tıp Fakültesi eğitim binaları ile kapalı spor salonu bulunmaktadır.

Karacasu Yerleşkemizde Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu ve doğayla iç içe nezih bir alanda kurulu, 24 kişilik konaklama kapasitesiyle hizmet veren Uygulama Otelimiz ile spor tesisleri ve kapalı spor salonu bulunmaktadır.

Afşin Mahzuni Şerif Yerleşkemizde Afşin Meslek Yüksekokulu ile Afşin Sağlık Yüksekokulu, Andırın Yerleşkemizde Andırın Meslek Yüksekokulu, Göksun Arslanbey Yerleşkemizde Göksun Meslek Yüksekokulu ve Göksun Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Pazarcık Yerleşkemizde Pazarcık Meslek Yüksekokulu, Türkoğlu Yerleşkemizde Türkoğlu Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

Üniversitemiz; günümüz teknolojisi ile donatılmış derslik ve modern laboratuvarları, kablosuz internet ağı, açık ve kapalı spor tesisleri, kafeterya ve alışveriş merkezleri, 70 öğrenci topluluğuyla yılda 400’ü aşan akademik, sosyal, kültürel ve sportif faaliyetleri, sosyal yaşam alanları ve ulaşım kolaylığı ile güvenli, gelişmiş ve kaliteli eğitim hayatının kapılarını açmaktadır.

Kütüphanemiz, 74.000’i aşan kitap, 6.044 tez, 430 basılı dergi, 296 görsel-işitsel malzeme ve 32 elektronik veritabanında binlerce e-dergi, e-kitaptan oluşan zengin koleksiyonu ile üniversitemizin eğitim ve araştırma etkinliklerini desteklemekte, öğrenci ve öğretim elemanlarının akademik program ve bilimsel araştırma gereksinimlerini karşılamaktadır.

Öğrenci ve idari/akademik tüm personelin ihtiyaçlarını karşılamak üzere spor kompleksi; çim futbol sahası, 1 amfi-tiyatro, 3 halı saha, 4 basketbol sahası, 6 tenis kortu ve 4 voleybol sahası ile hizmet vermektedir. Ayrıca 1500 kişilik kapalı spor salonu ve 5000 kişilik stadyumun yanında inşaatı tamamlanmak üzere olan yarı olimpik yüzme havuzu da bulunmaktadır.

Avşar Yerleşkesinde 1000 (kız), Karacasu Yerleşkesinde 1100 (erkek), şehir merkezinde 1400 (kız), Afşin’de 180 (kız), Göksun’da 720 (470 kız 250 erkek) kapasiteli Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı öğrenci yurdu bulunmaktadır. Avşar Yerleşkesi çevresinde yer alan özel apart, pansiyon ve yurtlar ile güvenli ve konforlu barınma imkanı sunulmaktadır.